piątek, 27 grudnia 2013

Głębia ostrości

Współczesne aparaty posiadają możliwość ostrego obrazu całej fotografii. Nie zawsze jednak tak było. Przez wiele dziesiątek lat od powstania aparatów, ostry był jedynie fragment zdjęcia. Ustawienie ostrości całej fotografii świadczyło o wysokich umiejętnościach fotografującego. Dziś, w dobie aparatów cyfrowych, nadanie ostrości całej fotografii jest czymś normalnym. Obecnie za bardziej zaawansowaną uważa się osobę, która potrafi tak ustawić ostrość, by jedna część była wyraźna, a pozostałe zamazane. Nie jest to jednak aż tak trudna rzecz, jak mogłoby się to wydawać, a choć w internecie jest mnóstwo stron poświęconych tematyce głębi ostrości, spróbujemy (w oparciu o własne doświadczenie) pokazać, jak zrobić zdjęcie, by część obrazu była ostra, a reszta zamazana.

Ustawiając ostrość możemy zrobić tak, by to, co jest z przodu było wyraźniejsze, niż to z tyłu i odwrotnie. W zasadzie jest to możliwe w sytuacji, gdy wykonujemy zdjęcie lustrzanką (cyfrową bądź analogową). W przypadku kompaktów ustawianie głębi ostrości jest ograniczone. Znajdujące się poniżej fotografie zostały wykonane na automatycznym ustawieniu aparatu z ostrością sterowaną automatycznie oraz ręcznie.

Fotografia z wyraźniejszym elementem znajdującym się bliżej obiektywu.

W ostrości sterowanej automatycznie sprawa jest prosta: aparat sam wyostrza to, co znajduje się bliżej aparatu. Jako modele posłużyły mi mandarynka i pomarańcz. Na zdjęciu poniżej widać, że wyraźniejsza jest mandarynka ustawiona bliżej obiektywu.


W przypadku ostrości sterowanej manualnie (ręcznie) należy tak "kręcić" pierścieniem obiektywu odpowiedzialnym za ostrość, by obiekt znajdujący się bliżej był wyraźniejszy. Efekt takiego ustawienia widoczny jest poniżej:


Jak widać, w obu przypadkach obiekt znajdujący się bliżej (mandarynka) jest ostrzejszy.

Co w przypadku ustawienia wyraźniejszego elementu znajdującego się dalej?

W automatycznym ustawieniu ostrości, sprawa jest nieco skomplikowana: należy najpierw ustawić obiektyw na dalszym elemencie (tu będzie to pomarańcza) i wcisnąć do połowy spust migawki tak, by w wizjerze (lub ekranie LCD) przedmiot był wyraźny. Po uzyskaniu satysfakcjonującej nas ostrości, trzymając cały czas wciśnięty spust migawki, ustawić aparat tak, by fotografowane elementy znajdowały się w linii prostej od obiektywu. Wtedy wciskamy spust migawki do końca i powinno wyjść to, co na zdjęciu poniżej:


Gdy chcemy ustawić ostrość dalszego obiektu ręcznie, tak jak w pierwszym przypadku kręcimy pierścieniem do chwili, gdy w wizjerze zobaczymy, że to, co znajduje się dalej od obiektywu jest wyraźniejsze od przedmiotu bliższego.


Ponownie widzimy, że tak w ustawieniu ostrości w sposób automatyczny jak i ręczny, przedmiot znajdujący się dalej od obiektywu jest wyraźniejszy. 

Zachęcam do zabawy w ustawienie głębi ostrości. Nawet, jeśli posiada się aparat kompaktowy, nie stoi się na straconej pozycji: w końcu jakość zdjęcia to nie tylko kwestia posiadanego sprzętu, ale umiejętności fotografującego. 

Wszystkich, którzy wykorzystali ten poradnik zachęcam do zaprezentowania swoich prac i przesłanie ich na naszego blogowego maila: foto.gim3@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz